Interný alebo externý SOC? Rozhodnite sa správne

Dohľadové centrum kybernetickej bezpečnosti, alebo v skratke SOC. Čo si po týmto pojmom máte predstaviť? Ide o centralizovaný tím expertov, ktorý je zodpovedný za monitorovanie sieťovej a systémovej aktivity vášho podniku. Rovnako aj za odhalenie a reakciu na hrozby a incidenty kybernetickej bezpečnosti.  

Primárnym cieľom SOC-u je teda chrániť vaše digitálne aktíva pred kybernetickými hrozbami. Dá sa to robiť interne, vybudovaním vlastného SOC oddelenia, alebo za pomoci externého dodávateľa. Viete ale, podľa čoho by ste sa mali pri výbere rozhodovať? Poradíme vám. 

Interný vs. externý SOC 

Odpoveď nemusí byť ihneď jasná – vaše rozhodnutie ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad to, či ste malá firma s niekoľkými zamestnancami, alebo veľký, medzinárodne etablovaný korporát.   

Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, spísali sme pre vás výhody, ale rovnako i nevýhody, obidvoch riešení.  

Interný SOC je pohotový a flexibilný 

Ak sa vydáte na cestu vybudovania vlastného dohľadového strediska kybernetickej bezpečnosti, získate priamu kontrolu nad jeho operáciami. Umožní vám to prispôsobiť bezpečnostné postupy a politiky priamo špecifickým potrebám a preferenciám vášho podniku. 

Zároveň interný bezpečnostný tím dokonale chápe systémy, dáta a špecifické bezpečnostné výzvy organizácie. Vďaka tomu je schopný presnejšej detekcie hrozieb a rýchlej a adekvátnej reakcie. 

Interný SOC tím teda dokáže veľmi rýchlo reagovať na bezpečnostné incidenty – experti na kybernetickú bezpečnosť sú prítomní na mieste a majú okamžitý prístup k infraštruktúre vašej spoločnosti. 

V neposlednom rade je veľkou výhodou interného tímu flexibilita. S vlastným tímom odborníkov môžete veľmi špecificky prispôsobiť nástroje a technológie, ktoré používajú, potrebám infraštruktúry a nárokom na bezpečnosť vášho podniku. 

Vlastný SOC je drahý 

Negatívom je, že vytvoriť a udržiavať interný SOC je značne nákladné – potrebujete totiž kvalifikovaných zamestnancov, ktorých je na trhu práce aktuálne nedostatok. Mali by ste myslieť aj na to, že ak ste malá firma, môžete mať veľký problém týchto expertov prilákať (zaplatiť) a udržať.

Ak sa vám to podarí – váš tím odborníkov na kybernetickú bezpečnosť bude potrebovať pokročilé bezpečnostné nástroje, a nevyhnete sa ani pravidelným školeniam. A aj to niečo stojí.  

Interný SOC je síce flexibilný, zároveň však môže byť aj málo škálovateľný. Môže sa preto stať, že pri zvýšenom pracovnom zaťažení, alebo náhlom náraste kybernetických hrozieb, môžete mať problém. 

Externý SOC vás toľko nestojí 

Outsourcing SOC-u je zvyčajne nákladovo efektívnejší. Eliminuje totiž potrebu internej infraštruktúry, drahých technológií a, najmä, zamestnávania „drahých” expertov na kybernetickú bezpečnosť.  

Externé SOC tímy sú zvyčajne zložené zo skúsených odborníkov s vysokou úrovňou znalostí. Rovnako bývajú členmi odborných medzinárodných organizácií, vďaka ktorým majú prístup k informáciám a nástrojom na zlepšenie ich schopnosti detekcie a reakcie na hrozby. A z toho ťažíte aj vy ako klient. 

Okrem toho majú externí poskytovatelia SOC služieb k dispozícii najmodernejšie technológie a nástroje. V porovnaní s interným SOC oddelením tak máte prístup k špičkovým riešeniam za ďaleko nižšie náklady.  

Veľkou výhodou je aj fakt, že mnoho externých SOC dodávateľov ponúka nepretržité monitorovanie a detekciu hrozieb, čím zaisťuje neustálu ochranu vášho podniku pred hrozbami kybernetickej bezpečnosti. A to aj v noci, počas sviatkov či vašej dovolenky. Vy sa tak môžete nerušene venovať rodine a oddychu.  

Je externý dodávateľ spoľahlivý? 

Ak premýšľate o využívaní služieb externého SOC-u, môžu u vás vzniknúť obavy o súkromie a bezpečnosť. S externým tímom odborníkov totiž musíte zdieľať citlivé údaje vašej spoločnosti. Pri výbere sa preto zamerajte na takých poskytovateľov SOC služieb, ktorí sú schopní preukázať svoj vyspelý prístup k bezpečnosti údajov. Môžete žiadať napríklad certifikáciu ISO/IEC 27001, dodržiavanie GDPR či znalosť a porozumenie smernice NIS2. 

Externí dodávatelia SOC služieb často ponúkajú hotové bezpečnostné riešenia, ktoré nemusia plne vyhovovať vašim potrebám. Odporúčame vám preto dôkladne preskúmať, aké služby za dohodnutú cenu dostanete, a ako flexibilný dokáže voči vám vybraný dodávateľ byť. 

Pri výbere externého dodávateľa sa musíte stotožniť aj s faktom, že budete závislí na jeho službách a schopnosti reagovať. Tento stav môže potenciálne viesť k oneskoreniam alebo problémom v časoch odozvy na incidenty. Pri výbere spoľahlivého dodávateľa vám preto odporúčame pýtať si referencie klientov, ideálne zopár z nich aj preveriť.  

Rozhodnite sa správne 

Pri rozhodovaní medzi interným alebo externým poskytovateľom SOC služieb by ste sa mali zamerať na tieto faktory:  

  • veľkosť vašej spoločnosti,  
  • rozpočet,  
  • priority zabezpečenia,  
  • tolerancia rizika.  

Slovenské malé a stredné podniky tvoria až 99 % všetkých spoločností. Aj na základe vyššie uvedených informácií si myslíme, že využitie externého, vysoko kvalifikovaného SOC tímu, je pre vás určite výhodnejšie než investícia do budovania vlastného tímu expertov na kybernetickú bezpečnosť.  

Aby sme vám to uľahčili, pri vývoji našej SOC platformy sme sa okrem vysokej kvality a technickej vyspelosti zamerali aj na flexibilitu nasadenia služby. Na vaše IT oddelenie kladieme čo možno najmenšie nároky, a zároveň u nás platíte len za služby, ktoré využívate. Čo je cenovo efektívnejšie a férové. 

Viac o fungovaní nášho SOC-u si môžete prečítať v tomto rozhovore pre portál Vše o průmyslu.  

Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, stále platí, že SOC zohráva kľúčovú úlohu pri obrane vašej spoločnosti proti čoraz sofistikovanejším kybernetickým hrozbám. Ak si stále nie ste istí alebo potrebujete poradiť, budeme radi, ak nás s prípadnými otázkami kontaktujete