Na prvý pohľad to možno nie je jasné, no oblasť kybernetickej bezpečnosti v modernom svete ďaleko presahuje ochranu digitálnych aktív. Rýchla expanzia technológií a internetu vecí (IoT) prináša nové výzvy a príležitosti v rôznych sektoroch. Jednou z oblastí, kde sa vplyv kybernetickej bezpečnosti často prehliada, je biodiverzita.
Kybernetická bezpečnosť a biodiverzita – kde vidíme prienik?
Kybernetická bezpečnosť zohráva kľúčovú úlohu v udržateľnosti životného prostredia. Prečo si to myslíme? Tu je pár príkladov jej pozitívneho vplyvu:
Nelegálne obchodovanie so zvieratami
Dostupnosť internetu praje nelegálnemu obchodovaniu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami. Tento biznis predstavuje, najmä v prípade chránených živočíchov, významnú hrozbu pre biodiverzitu. Kyberzločinci totiž využívajú rôzne online platformy na obchodovanie s ohrozenými druhmi, kde ponúkajú exotické domáce zvieratá, ale aj produkty ako je slonovina či rohy nosorožcov.
Kybernetická bezpečnosť napomáha pri odhaľovaní a prevencii týchto nezákonných činností. Zabezpečuje ochranu citlivých informácií, a pomáha orgánom činným v trestnom konaní vypátrať a zadržať zodpovedné osoby.
Ochrana údajov a infraštruktúry
Vedci a ochranári medzi sebou zhromažďujú, analyzujú a zdieľajú obrovské množstvo citlivých informácií – od sledovania pohybu zvierat až po monitorovanie zmien životného prostredia. Tieto dáta musíme pre zachovanie integrity výskumu a ochranu ohrozených druhov chrániť pred kybernetickými hrozbami.
Chrániť musíme aj kritickú infraštruktúru – napríklad satelitné systémy, zariadenia na monitorovanie voľne žijúcich živočíchov, alebo dátové centrá. Odolnosť týchto zariadení voči kybernetickým hrozbám zabraňuje neoprávnenému prístupu, ktorý by mohol ohroziť ich funkčnosť, alebo zneužiť údaje, ktoré zhromažďujú.
Environmentálne monitorovacie systémy
Environmentálne monitorovacie systémy a systémy včasného varovania využívajú na zhromažďovanie údajov o klimatických zmenách, odlesňovaní a iných ekologických ukazovateľoch technológie diaľkového snímania, satelity a IoT zariadenia.
Bezpečnosť a integrita týchto systémov je pre presné monitorovanie a včasnú reakciu na vznikajúce hrozby nevyhnutná. Kybernetické útoky totiž môžu ohroziť presnosť údajov, zašifrovať ich, alebo ukradnúť a ďalej zneužívať.
Biologická bezpečnosť a ochrana genómových údajov
Pokroky v genomike a biotechnológii ponúkajú sľubné riešenia pre výskum biodiverzity. Genomické databázy obsahujú cenné informácie o ohrozených druhoch a ich genetickej diverzite. A preto ich musíme chrániť – aby sme zabránili neoprávnenému prístupu, zneužitiu alebo manipulácii.
Ochrana environmentálnej infraštruktúry
Zraniteľnosti v zabezpečení kritickej infraštruktúry môžu mať vážne dôsledky pre biodiverzitu. Napríklad kybernetické útoky na vodohospodárske systémy môžu narušiť tok riek a poškodiť vodné ekosystémy. Útoky na rozvodné siete môžu viesť k výpadkom elektriny, čo ovplyvní biotopy voľne žijúcich živočíchov a ochranné zariadenia.
Týka sa to aj systémov, ktoré monitorujú a riadia výrobu obnoviteľnej energie, alebo sietí odpadového hospodárstva. Zabezpečením integrity a dostupnosti týchto systémov môžeme zmierniť riziko neúmyselných ekologických narušení spôsobených kybernetickými hrozbami. Tie by mohli podkopať úsilie o udržateľnosť, a v konečnom dôsledku poškodiť životné prostredie.
Biodiverzita a vzdelávanie
Tu prikladáme pomocnú roku aj my. Vzdelávaním zainteresovaných strán o potenciálnych kybernetických rizikách a osvedčených postupoch ochrany totiž dokážeme, či už jednotlivcom, alebo organizáciám, pomôcť pri implementácii udržateľných riešení.
Iba dobre informované zainteresované strany dokážu prijať informované rozhodnutia. To oslabuje riziká kybernetickej bezpečnosti, a zároveň maximalizuje pozitívny vplyv prijatých politík na životné prostredie.
Udržateľná budúcnosť pre ďalšie generácie
S rastúcou závislosťou od technológií rastie aj potreba robustných opatrení kybernetickej bezpečnosti na ochranu biodiverzity. Od boja proti nezákonnému obchodu s voľne žijúcimi druhmi, až po zabezpečenie údajov a infraštruktúry, je riešenie kybernetických hrozieb kľúčové pre zachovanie našich prirodzených ekosystémov.
Preto si myslíme, že spolupráca medzi odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť, ochranárskymi organizáciami a tvorcami politík, je na rozvoj účinných stratégií, ktoré môžu chrániť biodiverzitu v digitálnom veku, nevyhnutná.
Keď pochopíme, ako sú kybernetická bezpečnosť a biodiverzita vzájomne prepojené, dokážeme maximalizovať snahy o udržateľnú budúcnosť. Takú, v ktorej môžu technológie a príroda harmonicky koexistovať.
My vo void SOC-u chceme presne taký svet zanechať našim deťom.